Vedomá a aktívna príprava na
materstvo a rodičovstvo

„Iba vtedy, ak má žena možnosť objaviť skutočnú, hlbokú radosť
z daru ženstva a materstva, si môže naplno vychutnávať život.

Cez toto sebaprijatie a uvedomenie si vnútornej ženskej sily potom môže
s múdrosťou a intuíciou otvoriť láskyplnú náruč svojmu mužovi i bábätku.“

Naše lektorky Naše poslanieNapísali, povedali o nás
obr. lektorkyO lektorkách občianskeho združenia A centrum
Lektorka Ivana PhDr. Ivana Bánová
Vyštudovala som žurnalistiku na Filozofickej fakulte UK a takmer 20 rokov som pracovala v rôznych slovenských týždenníkoch a mesačníkoch. Pred 15 rokmi mi diagnostikovali nepriechodnosť vajíčkovodov, potom sme sa s manželom trikrát neúspešne pokúšali o umelé oplodnenie. V štyridsiatke som nečakane spontánne otehotnela a narodila sa nám dcéra Johanka. To celkom obrátilo môj svet hodnôt. Ohromila ma obrovská zodpovednosť za život mojej dcérky a usilovala som sa nájsť rovnováhu medzi láskou, prehnanou starostlivosťou a stanovovaním hraníc. V ťažkých začiatkoch, keď som mala pocit, že zlyhávam ako matka, mi pomohla opora iných žien s podobnými skúsenosťami. Odvtedy som presvedčená, že ženy si môžu navzájom pomôcť oveľa viac, ako si myslia. Rada by som aj ja bola takou pomocníčkou a aspoň kúsok vás sprevádzala na ceste k naplneniu vášho ženstva a materstva, vniesla viac pohody a radosti do vašich vzťahov s deťmi a v rodine všeobecne.

To, že som sa stala mamou a postupne sa usilujem byť vnímavým a „dobrým“ rodičom, zmenilo aj moju profesionálnu orientáciu. Už pred narodením dcéry som sa päť rokov venovala či-kungu, tai-či a obľubovala som Oshove meditácie. Absolvovala som 430 hodín výcviku Klientom centrovaného poradenstva a psychoterapie, kurzy Reiky a Silvovej metódy. Po narodení dcérky som sa viac zamerala na prácu s deťmi, zoznámila som sa so základmi Montessori pedagogiky a Waldorfskej pedagogiky. Som certifikovaná inštruktorka masáží dojčiat CIMI (Certified Infant Massage Instructor) a absolventka kurzu Pohybová výchova detí v predškolskom veku, čo ma priviedlo k pravidelným cvičeniam pre mamičky s deťmi od 6 mesiacov do 3 rokov pod názvom Svetielka. Ďalšou veľkou oblasťou, ktorá je pre mňa viac než práca, je kraniosakrálna terapia, určená nielen deťom a tehotným ženám...

A centrum by malo byť miestom emocionálnej podpory, uvoľnenia a povzbudenia rodičovskej intuície a sily. Tieto pozitívne zážitky vplývajú aj na dieťatko už v prenatálnom štádiu i po narodení. Sú predpokladom na dobrý štart do života. Masáž alebo láskyplný dotyk, ktorý mamičky a oteckov učím, je jednou z ciest, ako prehĺbiť vzťah k dieťatku i k sebe. Rovnako aj Svetielka, kde sa môžeme ponoriť do detského sveta a rozvíjať sa spolu so svojimi deťmi...

Kontakt: 0905 351001; ivana.banova@a-centrum.sk, kraniosakralnaterapia.skJana Mgr. Kittová Jana
Diplomovaná pôrodná asistentka, magistra v ošetrovateľstve - pracujem viac ako 10 rokov v poradni pre tehotné. Celý život hľadám správnu cestu ako vykonávať svoju prácu tak, aby vyjadrila, že dokážem cítiť a vnímať ako jedna z Vás a nie iba ako „profesionál“.

Ukončila som zážitkovo-vzdelávací kurz ako lektorka vedomej a aktívnej prípravy na materstvo a rodičovstvo A centra v Prahe, ktorý vnímam ako tú najlepšiu cestu pre prácu s tehotnými i ako cestu, ktorá ma nesmierne obohacuje a pomáha zvládať rôzne životné situácie.

Filozofia A centra mi je veľmi blízka – vrátiť prirodzenosť, hľadať v živote tie veci a tých ľudí, ktorí nás robia šťastnejšími. Zachovať to prirodzené, čo v nás je, čo v každej z nás drieme. Byť v daný okamih na správnom mieste, vycítiť a vyjadriť to, čo žena v danej situácii potrebuje, byť nielen tlmočníčkou, pomocníčkou, ale aj "malou advokátkou" žien, ktoré nechcú slovo pôrod spájať s pocitom strachu a bolesti.

Kontakt: 0908 117 249; janakittova@centrum.skKatka MgA. Katarína Zatovičová
„Materstvo je najväčšia a najkrajšia rola, akú som zažila. Zaslúži si, aby sme boli na túto rolu pripravené. Je to najväčší dar, ktorý môžeme dať sebe a svojim deťom.“

Vyštudovala som DAMU a niekoľko rokov som sa venovala herectvu, napriek tomu bola mojím veľkým snom už od malička medicína a psychológia. Keď som zistila, že v divadle nenachádzam pocit naplnenia, po ktorom som túžila, začala som sa venovať bližšiemu kontaktu s ľuďmi.

V Prahe som pôsobila ako terapeutka v Medzinárodnom liečiteľskom centre Mandala u Milana Calábka a vzdelávala som sa v rôznych odboroch, ktoré súvisia s oblasťou zdravého životného štýlu. Zlomom v mojom smerovaní bolo narodenie syna Simona a stretnutie s knihou prenatálnej psychológie od Thomasa Vernyho. Tento impulz ma posunul až k vytvoreniu projektu Studia PRO-ŽIVOT, prostredníctvom ktorého som chcela mamičkám, ale aj oteckom poskytnúť čo najúplnejšie informácie o tehotenstve, pôrode a materstve. Postupne som sa dopracovala až ku svojbytne a originálne pojatému konceptu tehotenských cvičení, založených na kombinácii jogy a Alexandrovej techniky, doplnených o relaxácie a vizualizácie. Tento projekt sa pretransformoval do A-centra – vedomá a aktívna príprava na rodičovstvo a materstvo, ktoré funguje v Prahe už desiaty rok. V súčasnosti sa rozbieha pobočka A-centra v Bratislave.

Som absolventkou kurzov Silvovej metódy, aromaterapie a aromaterapeutických masáží, muzikoterapie, prešla som kurzom pre duly a kurzami o zdravom stravovaní. Som členkou Hnutí za aktivní mateřství a výkonnou riaditeľkou občianskeho združenia A-centrum.

Dnes je mojím impulzom k ďalšej práci snaha pomáhať mamičkám a všetkým ostatným odbúravať strach, pretože nezvládnutý strach spôsobuje nenapraviteľné škody, a to nielen v priebehu tehotenstva. Vo svojej práci využívam spojenie tradičných metód s najnovšími vedeckými poznatkami.

Kontakt: + 420 602 378 429 alebo +420 257 218 447 (večer); prozivot@atlas.cz